ZALECENIA OD PIELGRZYMKOWEJ SŁUŻBY ZDROWIA:
- Podstawowym warunkiem bezpiecznego pielgrzymowania jest dobry stan zdrowia. Jeżeli chorujesz przewlekle (nadciśnienie tętnicze, choroby serca, przewodu pokarmowego, padaczka, POCHP, astma, cukrzyca, alergie itp.) i przyjmujesz regularnie leki, pamiętaj, aby przed wyruszeniem na pielgrzymkę skontaktować się ze swoim lekarzem. Przekaż, że zamierzasz wyruszyć na pielgrzymkę i upewnij się czy Twój stan zdrowia pozwala na taki wysiłek. Jeżeli otrzymasz specjalne zalecenia – dostosuj się do nich. Przed pielgrzymką i w jej trakcie nie należy odstawiać leków przyjmowanych na stałe!. Należy zaopatrzyć się w zapas leków na planowany czas pielgrzymowania, ponieważ nie będzie możliwości otrzymania recepty na brakujące preparaty. Dobrze jest także, aby ktoś z otoczenia wiedział o chorobie i był zaznajomiony z postępowaniem w razie pogorszenia. Miej zawsze przy sobie dokument tożsamości.
- Miesiąc przed pielgrzymką zacznij spacerować, jeździć na rowerze aby przygotować nogi do marszu.
- Zadbaj o wygodne i rozchodzone obuwie. Pamiętaj, że nogi podczas takiego marszu puchną, dlatego buty mogą być odrobinę większe. Ze względów higienicznych i aby zapobiegać otarciom, należy zakładać skarpety – bawełniane, bezuciskowe i z płaskim szwem. Nie zapomnij zabrać obuwia zapasowego, żeby nie iść w przemoczonych butach. Należy zabrać klapki prysznicowe, aby móc higienicznie korzystać z ogólnodostępnych miejsc do umycia ciała (np. prysznice, z których korzysta wiele osób) – uwaga na zagrożenie grzybicą.
- Nasza garderoba powinna być przemyślana. Koszulki powinny zakrywać ramiona i dekolty, spodenki i spódnice powinny być za kolano. Jeśli masz skłonność do alergii skórnych – zakładaj raczej długie, bawełniane spodnie, zmniejszysz ryzyko podrażnienia skóry przez kurz i np. opary asfaltu. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą ubrania bawełniane, które pozwolą skórze oddychać, raczej cienkie, luźne i jasne. Przyda się również ubranie na chłodniejsze dni i płaszcz przeciwdeszczowy. Koniecznie trzeba mieć nakrycie głowy (czapka lub kapelusz) i okulary przeciwsłoneczne. Należy zabrać ze sobą raczej niewielki, lekki plecak, który ma szerokie, miękkie ramiączka. Nie brać toreb na ramię, damskich torebek, bo nierównomierne obciążenie barków spowoduje ból pleców.
- Pamiętaj o regularnych posiłkach, zwłaszcza śniadaniu oraz o piciu wody, najlepiej niegazowanej. W normalnych warunkach człowiek powinien wypijać 2,5 l płynów dziennie. W czasie upału ta ilość powinna być nawet podwojona (jedna 1,5 l butelka wody na cały dzień to stanowczo za mało!). Nie marnuj czasu przeznaczonego na sen (wczesne pobudki dają się we znaki).
- W trakcie upałów unikaj szybkiego ochładzania organizmu – lody i bardzo zimne napoje mogą wywołać anginę, wskakiwanie w upale do zimnej wody – szok termiczny, moczenie nóg w zimnej wodzie – zapalenie ścięgien. W trakcie pielgrzymki nie wskazane jest spożywanie zebranych owoców tzw. spadów – mogą być nieświeże i bardzo łatwo o zatrucie.
- W bagażu podręcznym powinniśmy mieć swoją apteczkę wyposażoną w:
- leki własne przyjmowane stale lub okresowo,
- leki przeciwbólowe, przeciwzapalne (np. Ibuprofen, Paracetamol),
- leki przeciwgorączkowe,
- leki przeciwbiegunkowe (np. Loperamid),
- leki przeciwalergiczne (np. Zyrtec, Allertec), oraz Calcium w postaci musującej na „asfaltówkę”,
- Litorsallub elektrolity,
- środki opatrunkowe (2 bandażeelastyczne 12 cm, 2 bandaże zwykłe 10 cm, gaziki, plaster z opatrunkiem- najlepiej taki do cięcia). Na pielgrzymce nie zdają egzaminu plastry „na odciski” czy „na pęcherze” ponieważ utrzymują się kilka dni i nie ma możliwości sprawdzenia co się pod nimi dzieje, a najczęściej niestety pęcherz się powiększa,
- igły jałowe rozmiar 9, 11 lub 12 (10 szt.),
- płyn dezynfekcyjny (np. Octenisept, Microdacyn, Medisept),
- żel/ maść przeciwbólowa, przeciwzapalna(np. Traumon, Voltaren) oraz Altacet – na obrzęki,
- maści natłuszczające stopy (np. Alantan, Linomag, maść witaminowa), talk
- krem z filtrem UV, Pantenol lub Bepanthen,
- Fenistil, środek przeciw komarom, Tribiotic.
Na każdym postoju, w drodze a także każdego wieczoru w wyznaczonym miejscu znajduje się punkt, w którym pielęgniarki („Piguły”) obecne na trasie pielgrzymki, mogą na spokojnie obejrzeć rany i wspomóc dobrym słowem. Na pielgrzymce jest również Karetka, która udziela pomocy w nagłych przypadkach.